Amsterdam cz. 3

Ciekawym zabytkiem jest także leżący przy placu Nowy Kościół (Nieuwe Kerk), znajdujący się w stanie odbudowy. Dla protestantów holenderskich jest on tym, czym Opactwo Westminsteru dla Anglików. Tutaj od 1814 r. koronowali się monarchowie. Obiekt jest również dziełem Jacoba van Campena, który wybrał dlań styl późnego gotyku. W kościele znajdują się mauzolea holenderskich admirałów, m.in. admirała Michiela de Ruytera, który był w XVII w. postrachem mórz. Spoczywa tutaj także największy poeta holenderski, Joost van den Vondel tworzący w XVII w. Warto również zwrócić uwagę na drewniane sklepienie, rzeźbioną misternie kazalnicę z XVII w. i miedzianą kratę chóru, będącą arcydziełem amsterdamskiego złotnictwa.
Jedną z najbardziej ruchliwych ulic jest biegnąca równolegle do bulwaru Rokin Kalverstraat, znana z gmachów Waggebouw i Begijnhot oraz ze swych sklepów i magazynów handlowych, nawiązujących do historycznej tradycji Amsterdamu. Przy tej ulicy znajduje się kolekcja Madame Tussaud, otwarta w 1970 r. i prezentująca sylwetki Rembrandta, Van Gogha i innych, bardziej współczesnych osobistości, których głosy zostały nagrane.
Charakterystyczny dla Amsterdamu jest Plac Mennicy (Munt­plein) ze znaną wieżą z XVII w.
Równie interesujący jest Plac Rembrandta (Rembrandtsplein), miejsce spaceru zacnych obywateli Amsterdamu. Pomnik wielkiego mistrza i największe piwiarnie amsterdamskie dodają temu zakątkowi swoistego klimatu.
Typowym dla wcześniejszego okresu obiektem jest Nowy Rynek (Nieuwmarkt) z bramą św. Antoniego (Sint Anthoniespoort), będącą fragmentem XV-wiecznych fortyfikacji i siedzibą muzeów historii medycyny i farmacji. Listę osobliwości Amsterdamu dopełniają dwa tunele pod rzeką Het IJ. Z historyczną zabudową kontrastuje nowoczesny port lotniczy Schiphol, leżący 10 km poza miastem, którego punktem centralnym jest dworzec kolejowy.

Nasze Serwisy

  • www.WycieczkaNaWegry.pl
  • www.Moja-Hiszpania.pl

Nasi Partnerzy