Haga - ciekawe miejsca

Interesujące zbiory - kryształy i szkła włoskie, porcelanę z Delft i Chin, srebra haskie, instrumenty muzyczne, malarstwo Jana Steena, Jana van Goyena, Jacoba van Ruysdaela, Claude Moneta, największa kolekcja dzieł Pieta Mondriana, impresjonistów niemieckich oraz twórczość ilustrującą XIX-wieczne odrodzenie malarstwa holenderskiego — eksponuje Muzeum Municypalne (Hoogs Gemeentemuse­um) przy Stadhouderslaan 41.
Niezwykłą ekspozycję udostępnia Muzeum Strojów (Het Nederiands Kostuummenmuseum) przy Lange Vijverberg 14. Tworzą ją wszelakie ubiory holenderskie używane od 1760 r., lalki i modele umożliwiające prześledzenie ewolucji w tej dziedzinie. 
Z innych, wartych uwagi muzeów haskich, odnotować wypada:
Museum Bredius (Prinsegracht 6) z kolekcją malarstwa XVII-wiecznego. 
Muzeum Narodowe (Meermonno-Westreenienum) przy Prinses­segracht 30 wystawia m.in. sztukę egipską i grecką, starodruki i manuskrypty, monety i malarstwo średniowieczne.
Narodowe Muzeum H.W. Mesdag (Laan van Meerdervoort 7F) posiada płótna XIX-wiecznej szkoły haskiej oraz mistrzów francuskich, jak Eugene Delacroix, Jean B. C. Corot, Gustavo Cour­bet i Jean F. Millet.
Muzeum Pocztowe (Netherhands Postoi Museum) przy Zee­straat 82 ukazuje dzieje poczty i telekomunikacji holenderskiej poprzez modele urządzeń telegraficznych, telefonicznych i radiowych oraz kolekcję znaczków pocztowych z całego świata.
Muzeum Oświatowe (Hemsterhuisstraat 2E i 154) kolekcjonuje eksponaty ilustrujące nauki biologiczne, etnologię, geologię i historię, organizując okresowo wystawy o ochronie ptactwa w Meksyku, Tunezji i Tybecie.
Królewski Gabinet Monet (Zeestraat 71B) posiada kompletny zbiór monet holenderskich, a także zagranicznych, oraz medali.
Muzeum Tortur (Buitenhof 33) daje wyobrażenie o losie więźniów w dawnych wiekach.
Muzeum Lalek (Nassau Dillenburgstraat 8) jest kolekcją ponad 1000 eksponatów z całego świata, liczących niekiedy po 3 wieki. Na miejscu teatr lalkowy Guido van Deth.
Pałac Pokoju (Vredespaleis) — siedziba Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości — znajduje się u zbiegu Javastraat i Sche­veningseweg. W następstwie pierwszej konferencji pokojowej, zwołanej do Hagi w 1899 r. przez królową Wilhelminę na wniosek cara rosyjskiego, Mikołaja II, milioner amerykański, Andrew Carnegie, wyasygnował 1,5 mln dolarów na budowę siedziby Stałego Trybunału Rozjemczego. Ukończony w 1913 r. pałac utrzymany jest w stylu flamandzkim a zbudowany z czerwonego i szarego granitu oraz cegły. Z wystrojem wnętrz — na które składają się 83 sale i 11 holów — pospieszyły rządy wielu krajów. Stąd syberyjski marmur, chińska porcelana, japońskie dywany, francuskie gobeliny, niemiecka krata żelazna, hiszpańskie kałamarze i szwajcarski zegar, kontrolowany elektronicznie z Bazylei oraz wskazujący czas z dokładnością do I tysięcznej sekundy. Przez wiele lat przewodniczącym haskiego trybunału był prof. Bohdan Winiarski, a potem — prof. Manfred Lachs, również Polak.
Madurodam (Haringkade 175) jest jedyną swego rodzaju osobliwością Hagi: na kilku hektarach skoncentrowano kopie i modele najcenniejszych obiektów holenderskiej architektury, kanałów, wiatraków, rafinerii naftowych, portów, statków, a nawet amsterdamskiego lotniska Schiphol w skali 1:25. W Madurodamie nawet dzieci czują się Guliwerami. To niezwykłe miasteczko sfinansowało małżeństwo J.M.L. Maduro z Curacao, wystawiając w tej formie pomnik swemu synowi, który odznaczył się w 1940 r. w oddziałach huzarów holenderskich, walczących z hitlerowskim Wehrmachtem. George Maduro zginął jednak w 1945 r. w Dachau. W ten sposób — jak głosi napis — Holandia czci swych bohaterów walczących w latach 1940-1945. Otwarcia Madurodamu przed laty dokonała uroczyście księżniczka Beatrix, która przyjęła również stanowisko burmistrzyni miasteczka, słusznie zwanego „Holandią w łupinie orzecha". Wieczorem rozbłyskuje tutaj 46 tys. żarówek.
Masdag Panorama (Zeestraat 65B) udostępnia w rotundzie imponujący — 120 m w obwodzie i 14 m wysokości — widok Sche­veningen z 1881 r., dzieło Hendrika Willema Mesdaga. Doskonałe ujęcie perspektywy i wspaniała gra światła.
Ozdobą Hagi jest zieleń parków i ogrodów. W północnej części miasta warto obejrzeć Westbroek i słynne rosarium, będące od czerwca do września terenem wystawy międzynarodowej. W pół­nocno-wschodniej części Hagi znajduje się Nieuwe Scheveningse Bosjes, we wschodniej — Hubertus Park, a w zachodniej — Scheveninse Bosjes oraz Zorgvliet.
Oddzielone od właściwej Hagi pięknymi stawami luksusowe holenderskie kąpielisko — SCHEVENINGEN, jest dawną wioską rybacką, której tradycję kontynuują dziś rybacy wyładowujący tutaj co dnia nad ranem swój połów. Piękna plaża, molo wybiegające w morze, lokale, restauracje i kawiarnie, akwarium i słynny Kurhaus o typowej dla kąpielisk architekturze przyciągaj; tłumy turystów.
Do atrakcji Scheveningen należą kąpiele, solaria, sauny, a także bezpłatna dyskoteka-bar „Bonaparte". Amatorzy wędkowania mają możliwość wypływania w morze, a turyści — odbycia morskiej wycieczki w okresie od 15 czerwca do końca sierpnia. Znajduje się tutaj również Muzeum Rybackie (Neptunusstraat 92), obrazujące historię Scheveningen oraz jego rybołówstwo, stroje, narzędzia połowu i związane tematycznie malarstwo.

Nasze Serwisy

  • www.WycieczkaNaWegry.pl
  • www.Moja-Hiszpania.pl

Nasi Partnerzy