Amsterdam

Konstytucyjna stolica Królestwa Holandii, uchodzi ze względu na usytuowanie na 100 wysepkach połączonych tysiącem mostów za „Wenecję Północy".
Datującym się od 1275 r. dziejom tej metropolii dała początek wioska rybacka, założona na zaporze (dam) u ujścia rzeki Amstel. Już w XIV w. Amsterdam jest bogatym ośrodkiem handlowym oraz portem wolnocłowym. W 1369 r. miasto przystępuje do Związku Hanzeatyckiego, a w 1482 obwarowuje się murami obronnymi. Po upadku znaczenia Antwerpii pod panowaniem hiszpańskim, Amsterdam staje się pierwszym portem tego regionu Europy Zachodniej, a wypływające stąd żaglowce obecne są na wszystkich morzach i oceanach, zwożąc herbatę, korzenie, kawę, tytoń, jedwabie, futra, skóry i inne dobra. Tutaj prosperują Kompanie Wschodnio- i Zachodnioindyjska, powstaje Bank. Amsterdamski jako jedna z pierwszych w Europie instytucji kredytowych, rozwija się szlifierstwo diamentów. Opływające w bogactwo miasto zdobywa się na wyszukaną, przypominającą pajęczynę, sieć kanałów, nad którymi wyrastają wspaniałe pałace. Ich właściciele polecają się uwieczniać na płótnie Rembrandtom, Helsom i innym mistrzom. W 1672 r. rajcy amsterdamscy decydują otworzyć śluzy i częściowo zalać miasto, by obronić się przed wojskami Ludwika XIV. Po upadku Republiki Batawskiej w 1806 r. Ludwik Bonaparte wyznacza Amsterdam na stolicę Królestwa Holandii. Od 1810 r., po włączeniu do Francji i wskutek ogłoszenia blokady kontynentalnej, handel Amsterdamu popada w ruinę, z której dźwignie się w połowie XIX w. 
Dziś Amsterdam jest wielkim ośrodkiem przemysłowym (stocznie, przemysł lotniczy i spożywczy oraz szlifierstwo diamentów), naukowym i kulturalnym. Światowego charakteru tej metropolii dodaje port, który łączy się z otwartym morzem poprzez zbudowany w 1876 r. Kanał Morza Północnego, a z głębokim zapleczem Europy Zachodniej - poprzez Kanał Reński. Przyjmując statki o tonażu do 85 tys. ton port amsterdamski przeładowuje rocznie blisko 20 mln ton towarów.

Tagi: warszawa amsterdam, loty do amsterdamu, kraków amsterdam

Nasze Serwisy

  • www.WycieczkaNaWegry.pl
  • www.Moja-Hiszpania.pl

Nasi Partnerzy