Nijmegen

Od czasów rzymskich po rok 1878 fort, wokół którego rozłożyło się nad rzeką Waal cesarskie ongi miasto chętnie odwiedzane przez Karola Wielkiego. W średniowieczu Nijmegen bogacił się na rozwijanym z Hanzą handlu. Tutaj w latach 1678 i 1679 podpisano traktaty pokojowe między Holandią a Niemcami, Francją i Hiszpanią. Na poprzedzających je konferencjach dyplomatycznych francuski zyskał rangę języka dyplomatycznego, aczkolwiek dokumenty zredagowano jeszcze po łacinie. Od 1923 r. Nijmegen jest siedzibą katolickiego uniwersytetu. Ważny ośrodek życia intelektualnego dzisiejszej Holandii.
Zniszczone w czasie II wojny światowej największe w Geldrii miasto przyciąga turystów zabytkami, takimi, jak ruiny zamku cesarskiego (Vaikhof) z karolińskim baptysterium, XIII-wieczny kościół Św. Stefana (St. Stevenskerk), XV-wieczna Szkoła Łacińska (Latijnsche School), XVII-wieczny renesansowy Dom Wagi i z tego samego okresu ratusz (Stadhuis), w którym podpisano historyczne traktaty pokojowe i gdzie eksponowane są gobeliny z czasów Ludwika XIV. Z zabytkami harmonizuje zieleń rozległych parków i ogrodów.
Na uwagę zasługuje Muzeum Państwowe (Rijksmuseum G.M. Kam) przy Kamstraat, ze zbiorami archeologicznymi, portretem z brązu cesarza Trajana, wazami rzymskimi z rysunkami gladiatorów, garncarstwem wczesnogermańskim i kolekcją pięknego szkła.
Warto też zwiedzić muzeum miejskie, muzeum biblijne, a także położone w pobliżu Nijmegen wojskowe cmentarze, brytyjski i kanadyjski, z czasów II wojny światowej.

Nasze Serwisy

  • www.WycieczkaNaWegry.pl
  • www.Moja-Hiszpania.pl

Nasi Partnerzy