Maastricht

Początek miastu dał rzymski, wzniesiony w IV w., fort Ad Mosam Traiectum. Położone nad Mozą Maastricht rozwijało się dzięki szerokim kontaktom handlowym. W 1673 r. miasto wyróżniło się zaciętą obroną przed wojskami dowodzonymi przez Ludwika XIV, a w 157 lat później musiało się bronić przed Belgami.
Bogatą przeszłość Maastricht dokumentują liczne zabytki romańskie i gotyckie, jak X-wieczny kościół św. Serwacego (St. Serva­askerk) z udostępnionym turystom skarbcem, Bazylika NMP (Onze Lieve Vrouwekerk) z 1000 r., z XII-wieczną apsydą i skarbcem, XV-wieczny kościół św. Jana (St. Joanskerk), XIII-wieczna Brama Piekieł (Helpoort), XVI-wieczny Pałac Sprawiedliwości (Dinghuis) oraz piękne w swej architekturze place Vrijthof i Markt z ratuszem z XVII w. i kurantami.
Z muzeów warto zwiedzić Bonnefantenmuseum; prezentujące zbiory z epoki prehistorycznej i średniowiecza, sztukę Południowej Holandii i regionu Mozy oraz malarstwo Petera Paula Rubensa, Pierre'a Breughela.
2 km od Maastricht znajduje się góra św. Piotra: skały kryjące groty wapienne i labirynty, do których nie należy wybierać się bez przewodnika. W czasie II wojny światowej mieścił się tu schron dla 20 tys. osób. Tu przechowywano także najsłynniejszy z obrazów Rembrandta, Nocna warta.

Nasze Serwisy

  • www.WycieczkaNaWegry.pl
  • www.Moja-Hiszpania.pl

Nasi Partnerzy